nalevani-oleje.jpgDesatero chiptuningu

Pro správnou funkci vozidla po provedení úpravy nastavení řídící jednotky motoru doporučujeme dodržovat určitá pravidla. Tato pravidla platí i pro všechny automobily se sériovou řídící jednotkou bez úpravy, s chiptuningem však dvojnásob.

Těchto deset bodů jsme sestavili již před 12 lety a můžete ho ve stejném nebo lehce pozměněné podobě nalézt na webech většiny chiptuningových firem v ČR, které od nás tento text převzali. I po tolika letech ale stále platí.

Desatero chiptuningu:

  1. Dodržujte pravidelné výměny oleje a používejte pouze kvalitní maziva osvědčených výrobců. V žádném případě nepřekračujte intervaly výměny oleje.
  2. Pravidelně provádějte výměny vzduchového filtru při každé výměně oleje, popř. využijte sportovního vzduchového filtru.
  3. Tankujte kvalitní palivo u prověřených čerpacích stanic, v případě benzínových automobilů vždy nejméně s oktanovým číslem určeným pro dané vozidlo.
  4. Pravidelně kontrolujte stav chladící kapaliny a udržujte její množství v optimálním stavu.
  5. Nejezděte s vozidlem neustále na plný výkon s pedálem plynu na podlaze, ale využívejte jej krátkodobě popř. při předjíždění.
  6. Nevyužívejte zvýšený výkon, dokud motor nebude zahřátý na provozní teplotu.
  7. Vyvarujte se častému rozjíždění na plný výkon.
  8. Pravidelně kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách pro docílení optimální spotřeby a jízdních vlastností.
  9. Po déletrvající agresivnější jízdě dopřejte vozidlu několikaminutovou klidnější jízdu pro dochlazení turbodmychadla.
  10. Zejména u benzínových motorů kontrolujte stav zapalovacích svíček a kabelů.

 

Další část: Pravdy a mýty