Co je chiptuning

cmd-edc17-ecu-programing.jpg

Chiptuning lze definovat jako elektronickou úpravu řídícího software automobilu, která umožňuje zvýšení výkonu a za určitých podmínek také snížení spotřeby paliva. Každý moderní automobil je výrobcem vybaven řídící jednotkou motoru - ECU (Electronic Control Unit). Ta je vybavena operační pamětí, ve které jsou uložena data a kompletní nastavení pro bezchybný chod motoru. Právě s těmito daty a nastavením pracuje chiptuning PowerTEC a uzpůsobuje je tak, aby co nejlépe vyhovovaly požadavkům zákazníka na maximální využití potenciálu motoru. U přeplňovaných naftových i benzínových motorů dochází po úpravě k nárůstu výkonu a kroutícího momentu až o 35%, u ostatních motorů bez přeplňování až o 10%. Díky této úpravě dochází k výrazně lepší charakteristice dynamiky v celém rozsahu otáček motoru.

Řídící jednotka ECU

Řídící jednotka začíná pracovat ve chvíli, kdy otočíte klíčkem zapalování. Tato jednotka úzce spolupracuje se senzory motoru, které ji zásobují po celou dobu provozu daty, jako jsou např. otáčky motoru, teplota, plnící tlak, množství nasávaného vzduchu, rychlost a další důležité udaje, které následně vyhodnocuje a mění nastavení v závislosti na aktuálním požadavku řidiče.
Řídící jednotky tedy na základě vstupních hodnot regulují hodnoty výstupní. Tyto hodnoty nejsou z  výroby nastaveny tak, aby plně využily potenciál vozu. Je to tím, že výrobci automobilů, kteří tyto hodnoty nastavují, musí volit kompromis mezi výkonem a spotřebou. Nastavení musí být optimalizováno pro provoz v různých klimatických podmínkách a zároveň také musí počítat s individuálním přístupem uživatelů k vozu. Každý majitel se totiž o svůj vůz stará jinak a ne všichni používají kvalitní palivo a provádí pravidelné doporučené servisní opravy a výměny. Právě tyto rezervy jsme schopni využít pro zvýšení výkonu.
Nabízíme úpravy u velmi širokého spektra řídících jednotek, jako jsou např. značky Bosch, Siemens, Delphi, Denso, Magnetti Marelli, Mitsubishi, Yazaki, Matsushita a další.

Další část: Před zvýšením výkonu