Chiptuning vs. legislativa

Legislativa chiptuning jako takový individuálně neřeší. V roce 2017 však došlo ke změně zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Tento zákon obecně zakazuje jakékoli úpravy, nad rámec původního schválení vozidla, pokud tyto úpravy nejsou homologované. To se týká např. neschválených kol, okenních fólií, odstraněných filtrů pevných částic, ale také chiptuningu. Naše úpravy zvýšení výkonu motoru však schválené jsou.

Úprava, která není vidět

policie-majaky.jpgChiptuning patřil dosud mezi nezjistitelné úpravy. Zatímco zatmavená okna nebo tažné zařízení vidí každý policista při silniční kontrole, chiptuning nahraný v řídící jednotce motoru zkrátka není na první pohled vidět. Dalo by se říct, že při silniční kontrole je odhalení v podstatě nemožné.

Policie nemá a asi nikdy nebude mít vybavení, kterým by takovou úpravu na vozidle mohla zjistit. Pokud vozidlo nadměrně nekouří. A v takovém případě může být na vině třeba technická závada.

Nic to však nemění na tom, že neschválená úprava zvýšení výkonu motoru, pokud je provedena neodborně, může mít vliv na bezpečnost silničního provozu. Zákon proto hovoří jasně. Pokud úprava není schválená a homologovaná, nemá na vozidle co dělat. Provozovateli vozidla hrozí pokuta až 50.000,- Kč.

Odhalování neschválených úprav

emise-auto-vyfuk-stk.jpeg

Odhalovat neschválené úpravy, ať už chiptuning nebo odstraněný filtr pevných částic, ministerstvo dopravy plánuje prostřednictvím stanicí měření emisí. Na tu musíte s vozidlem poprvé po čtyřech letech, následně každé dva roky.

Legislativa proto zavedla kontrolu a vyčítání tzv. CVN kódů, což jsou kontrolní součty softwarů. Pokud se při měření emisí zjistí, že je v řídící jednotce motoru nahraný neschválený software, vozidlo neprojde na STK a pro vás to bude znamenat náklady s uvedením vozidla do původního stavu.

Navíc po takovém zákroku o úpravu na vozidle od neschváleného úpravce přijdete.

Vyplatí se proto provést úpravu legálním způsobem, u schváleného úpravce, který vám provede chiptuning podle schválených postupů. Díky zápisu úpravy do technického průkazu a vylepení homologačního štítku máte jistotu, že s vozidlem nebude problém a chiptuning si můžete užívat zcela legálně. 

Povinnost informovat o neschválené úpravě

Pokud si necháte provést úpravu zvýšení výkonu u nehomologovaného úpravce, musíte podepsat souhlas s tím, že o úpravě víte a že s vozidlem nebudete jezdit na pozemních komunikacích. Pokud by vám úpravce takový souhlas podepsat nedal, vystavuje se riziku udělení pokuty až 500.000,- Kč. 

Informovaný souhlas často podepisujete nevědomky, protože je často umístěn kdesi hluboko v obchodních podminkách, 4eho6 si nemusíte všimnout. O tom, že úpravce nabízí neschválené úpravy, by navíc měl informovat i prostřednictvím reklamy a svých webových stránek. V praxi se tak často ale neděje, ačkoli i zde hrozí pokuta až 500.000 Kč. Dejte si proto pozor.

Naše společnost prošla homologačním procesem. Proto jsme schopni nabídnout plně schválení úpravy zvýšení výkonu, včetně zápisu do technického průkazu.

Máte zájem o schválenou úpravu?

Přejděte do Katalogu vozidel